АК Паризан

АК Партизан | Кањижа

контакт податци

Почеци атлетике у Кањижи јављају се 13. 08. 1882. године када је одржано атлетско такмичење: трка на релацији Хоргош – Стара Кањижа дуга 13,5 км и пливање на Тиси (3 км). Први клуб који је под својим окриљем неговао атлетику основан је 1919. године  под именом „Канизсаи Атлéтикаи Цлуб” (КАЦ) – Кањижки атлетски клуб. Најпознатији атлетичар тог времена био је Кароља Wагнер-моткаш. Као члан МАЦ-а из Будимпеште на Државном првенство Мађарске 1912. године био је други у скоку са мотком, са резултатом 305 цм, а 1913. године трећи, са резултатом 300 цм. Године 1922. био је репрезентативац у Прагу, на Соколском такмичењу. Најпознатији кањишки атлетичар  1920. године био је спринтер Миливој Грујић (рекордер Војводине и репрезентативац).

После ИИ светског рата постојало је више иницијатива да се организује атлетска активност. То се остварило 1949. године када је основана атлетска секција „Потисје“ . Секција касније мења назив у секцију ДТВ „Партизан“Кањижа. Дана 16. 02. 1982. године, секција прераста у Клуб и узима име АК „Партизан“ Кањижа. Први председник био је Тунић Радован а секретар Буш Иштван.

 Почеци атлетике везани су за тренера Тибора Бичкеиа. Тек доласком брачног пара Душка и Јелисавете Мандарић у „Партизан“ почиње се са организованим радом. Бивша репрезентативка Јелисавета Ђанић-Мандарић из Сомбора,  успела је да из своје школе окупи надарене пионире и пионирке који су имали успеха и у јуниорској и у сениорској конкуренцији. Најуспешнији такмичари у историји Клуба су: Кљајић Дејан, Стојановић Александра, Крушић Сузана, Крушић Јадранка, Јанчић Јевросим, Денч Карољ, Мандарић Сања, Мандарић Дејан, Селпал Саболч, Месарош Корнел, Нађ Клара, Бата Анико, Торма Андреа, Селпал Жолт, Рафаи Петер, Каваи Дора, Шубарички Оливера, Вајдовић Евелин, Сабо Анита и други.