Освојена је и та Немачка, Ивана Вулета је првакиња Европе у скоку удаљ са скоком од 7,06 метара чиме је разбијен малер дуг 6 година, а остаје жал за Милицу Гардашевић која је могла до бронзе да је поновила скок из квалификација или да је имала мало више среће у последњој серији.
Након
сребра Армина Синанчевића
у бацању кугле,
златну медаљу
освојила је Иван Вулета у скоку удаљ. Оно што јој је било онемогућено пре четири године такође у Немачкој у Берлину, када је након квалификација повредила тетиву која је претила да јој чак угрози и наставак каријере, сада је вратила. Након две победе Немице Малаике Миамбо прво на Олимпијским играма потом и на Светском првенству Ивана јој је вратила у њеној кући и скочила боље за 3 центиметра.
Успела је Вулета зимус да притисак домаћег терена поднесе и савлада Миамбо, али Малика није успела исто када је она била домаћа.
Пуних 6 година Ивана је чекала на медаљу на отвореном још од Олимпијских игара у Рију
(ако не рачунамо Медитеранске игре 2018.).
Скок од 7,06 метара је
најдаљи скок на једном првенству Европе у овом веку и од 1998. године
када је Хјке Дрекслер, која је и окачила златну медаљу Ивани око врата, скочила 7,16 метара. Ово је иначе
7 злато за Ивану на великим такмичења од укупно 13 медаља колико их је освојила
Најбољи скок остварила је у првој серији, чиме је план успешно одрађен поготово на веома хладне и кишне временске услове који су чак и померили почетак такмичења.
– Увек је то део тактике. Некада успе, некада не. Сада је више него икада било важно да испоштујем у првом скоку. Ово је једна од медаља која ми у сваком смислу највише значи. Желела сам то да искористим и насупрот мом наступу у Јуџину где сам покушала другачији приступ спроведем и дођем до медаље, овај пут сам се вратила изворној себи и начину на који ја приступам такмичењу. Од првог до последњег скока ово је једна од најјачих серија у каријери, без обзира на то што је било хладно. Стварно сам уживала и нисам нимало сумњала и знала сам да ћу изазвати Малаику првим скоком и то сам тражила, јер сам желела да се приближим личном рекорду, па чак и по цену да будем друга, али знала сам да то није опција. Срећна сам и поносна и уживам – рекла је Ивана Вулета.
Сребро је освојила Малаика Миамбо са 7,03 метара док је трећа била Џасмин Сојерс која је у последњој серији са 6,80 метара прескочила Марију Бек Романчук. Ивана је након одличног прво скока у следећем забележила даљину од 6,98 да би потом три пута преступила и на крају шести покушај није морала да скаче. Касније се сазнало да би се тај покушај прескочио без обзира на исход последње серије Немице јер је дошло до мале повреде.
– У току такмичења осетила је затезање задње ложе десне ноге. Највише због хладног времена дошло је до истезања тог мишића, тако да ће сада наша лекарска комисија то да провери – рекао је Горан Обрадовић у разговору за Вечерње Новости.
Исто што је рекла и Ивана потврдио је и Горан да је тактика била да се од прве серије крене јако, с тим што је Обрадовић тражио да тај први иде на сигурно.
– После СП у Јуџину, где нам је мањкало мало среће, на ЕП у Минехну смо били мало паметнији, суздржанији, мирнији, трудили смо се да Ивана изведде тај први скок максимално коректно и договор је био да се изведе са пола даске како је и било. Али, пошто је она шампионка она је тај скок извела перфектно и закуцала је тај резултат на 7,06. Није експериментисала у Јуџину. Ивана је покушавала да кроз други приступ дође до још бољих резултата. Међутим, онај изворни приступ је ипак био најбољи. Буквално она се само мало вратила уназад и успела је. Ово је толико фантастичан успех, да у сред једне земље као што је Немачка, једну светску шампионку победити на њеном терену. То је ужасно тешко. Тај притисак се осећао не бисте веровали како. И на њеним плећима и на плећима Михамбо – изјавио је Обрадовић.
Након такмичења уследио је обавезни одлазак на допинг контролу па су тако она и њен тим легли тек око пола 2.
– После такмичења морала је на анти–допинг контролу, као сви освајачи медаља. После смо отишли на уобичајено чашћење у ресторан брзе хране. Држи дијете да би била што мршавија и боља па на тренутак може да се опусти. Каже: „Сад хоћу да једем“. Ионако смо разочарани сви храном овде. Смештај је у реду, али је храна баш лоша – испричао је Горан.
Само такмичење је каснило због лошег времена који је утицао на све девојке.
– Све се драматично променило, девојке су морале да се снађу. Ми смо били спремни за кишу, Ивана је имала и кабаницу, све што потребно, резервне патике и знали смо да у прве три серије мора да се заврши све. Дефакто је тако било, Ивана у првој, Михамбо у другој скочиле своје најбоље резултате. Касније су се девојке хладиле због временских прилика и све је било теже постићи бољи резултат од Иваниних 7,06 и Немициних 7,03 метара – објашњава Обрадовић.
Управо у томе он види разлог зашто Милица Гардашевић није дошла до медаље у коју су сви у тиму веровали.
– Мислили смо да ће да узме медаље. Али, временски услови нису били добри, то је било прво Миличино финале, она није искусна, пред њом је будућност и Ивана има своју наследниицу. Само треба бити стрпљив и чекати своју прву прилику, доћи до своје прве медаље, а онда ће бити све лакше – истиче Обрадовић.
Миличин скок из квалификација 6,83 метара, што је скочила у првом покушају, осигурао би јој бронзану медаљу, нажалост није успела да понови исту такву прву серију за разлику од Иване која у квалификацијама није, али у финалу јесте. Остаје жал и за покушај из шесте серије када ју је само који центиметар пресудио да скок од преко 6,80 буде неважећи.
Занимљиво је да је Вулета са истом даљином од 7,06 метара освојила злато и у Београду на Светском првенству.
– Погодило се с тим. Само што је овде притисак био огроман. Не само на Ивану, него и на Немицу. Било је 50.000 људи, већина навијала за Немицу, јер се од олимпијске и светске првакиња очекивало се да може да буде прва. Тек сад је и она схватила колико је велики притисак освојити унапред освојену медаљу. А Ивана је то имала у Београду два пута. Међутим, она је све то стоички поднела, на најбољи могући начин. Ивана није дозволила Немица да дође до тог злата, јер је стварно, како ми волимо да кажемо, “исекла” конкуренцију. Вода је ушла у уши Немици и било је јако тешко да направи бољи резултат. Могу слободно да кажем да од 1998. године није било два скока преко седам метара. И што је још важнији да су временски услови били бољи оне би скакале даље – наглашава Обрадовић.
Након светске титуле дошли су нешто слабији резултати током лета, али је била најбоља када је то највише требало. У Јуџину није имала среће са преступом који никоме још увек није јасно како је пресуђен, али је зато у Минхену све погођено. За нешто слабији старт летње сезоне Горан каже да је ”кривац” емотивно пражњење.
– Ивана је у Београду доживела најлепше што може да се доживи, да се постане светски првак у својој земљи, да се слуша химна. Након тога дошло је до великог пражњења, емотивног, морала је да се консолидује. С обзиром на то да има 32 година тај период регенерације је дуго трајао и због тога је ушла у проблеме са залетом. Видели сте сви на СП да је имала скокове преко седам метара, али тада срећа није била на нашој страни. Увек говорим да треба имати спортске среће. Тада није имала, сада је имала.
Честитали Вучић и Удовичић
Председник Србије Александар Вучић истакао је велику захвалност Ивани за освојено још једно злато и начин на који презентује Србију.
– Драга Ивана, од срца Вам честитам освојено европско злато, којим се Србија поново уписала у сам врх атлетског спорта! Хвала Вам што сте и овом медаљом подигли нашу земљу на победнички трон. Браво, Ивана! Идемо на нова злата! – стоји у објави председника Вучића на његовом твитер профилу.
Министар омладине и спорта Вања Удовичић у хвалоспевима је писао о Ивани речима де се успех пише њеним именом.
– ЈОШ ЈЕДНОМ ЗЛАТНИ СКОК НАШЕ КРАЉИЦЕ ЗА ПОНОС ЦЕЛЕ СРБИЈЕ – Ивана Вулета је ЕВРОПСКА ШАМПИОНКА! Неприкосновено, успех се пише твојим именом! Ти си инспирација, мотив и доказ да истрајност, решеност, одлучност, преданост и жеља увек побеђују! – стоји у честитки министра Удовичића.
На следећем такмичењу скаче троскок
Следеће такмичење Ивана ће имати 7. и 8. септембра када је у Цириху финале Дијамантске лиге. Након тога њен тренер Горан Обрадовић најављује да је у плану да наступи у троскоку такође на митингу ДЛ.
– Она је овде дала максимум. Видећемо у Швајцарској колико је остало од те форме. Имамо заказану Лозану 26. септембра, такође Дијамантску лигу, где је требало да скаче троскок. Мало је затеже задња ложа па морамо да припазимо. Зато није ни скакала шести пут овде. Одлучићемо у данима пред нама. Цирих или нешто друго.